Genel

Yeni Bir Dolandırıcılık Şekli: Google Haritalar Dolandırıcılığı

Google Haritalar, Google’ın sunduğu bir harita servisi olup, işletmelerin genel halka bilgilerini sunmak için kullanılabilecekleri bir platformdur. Ancak son zamanlarda bu servis, dolandırıcılar tarafından hedef alınmaya başlandı.

Bu ücretsiz platform üzerinde işletme kayıtlarını hedef alan kötü niyetli kişiler, Google Haritalar üzerinde yer alan mevcut veya yeni işletme kayıtlarını arayıp, sundukları hizmetlerin aslında ücretli olduğunu iddia ediyorlar ve bu şekilde işletme sahiplerinden para talep ediyorlar.

Dolandırıcıların sıklıkla başvurduğu bir teknik “eğer ücreti ödemezseniz, işletmeniz kayıtlardan silinecektir” şeklindeki tehdit içerikli mesajlarıdır. Google’ın adını kullanarak işletme sahiplerine bu tarz tehditler savuran bu kişiler, işletme kayıtlarını güncelleme adı altında yıllık yaklaşık 500 lira talep ediyorlar.

Dolandırıcılar, işletmenin Google’da doğrulanmasına yardımcı olan bilgileri içeren zarfları bile taklit ediyorlar. Ancak dikkatli gözler, bu zarfların sahte olduğunu hemen anlayabilir. Google’ın orijinal zarfında ‘Google My Business (Benim işletmem)’ ifadesi yer alırken, dolandırıcıların sahte zarfında ‘Google Business’ ifadesi kullanılmıştır.

Ayrıca Google, işletme sahiplerinin işletmelerini doğrulamalarına yardımcı olmak için ‘Doğrulama Kodu’ içeren zarflar gönderir. Ancak sahte zarfların üzerinde ‘Haritalar Güncelleme PIN’i’ yazmaktadır.

GOOGLE HARİTALAR SERVİSİ ÜCRETSİZDİR!

Google Haritalar ve İşletme Kaydı servisleri tamamen ücretsiz hizmetlerdir ve Google, kullanıcılarından bu hizmetler için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu sebeple, Google adına sizden para talep eden herhangi bir kişiye karşı dikkatli olmanız son derece önemlidir.

Eğer sizden para talep eden bu tarz sahte çağrılarla karşılaşırsanız, bu durumu Google’a bildirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Google İhlal Bildirimi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir